Wskazówki i ciekawostki

Jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?

Jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez komputerów. Z jednej strony umożliwiają nam pracę, naukę i dobrą zabawę, z drugiej osłabiają nasz wzrok. Jak zatem chronić oczy przed niekorzystnym wpływem ekranu komputerowego?

Jak rozpoznać, że ekran komputera już zaszkodził naszym oczom?

Okuliści przestrzegają, iż osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem mogą cierpieć na tzw. zespół widzenia komputerowego. Jest to dokuczliwe przeciążenie oczu, wynikające z kilku czynników. Może na nie wpływać złe oświetlenie, niewłaściwe ustawienie monitora czy też zbyt małe nawilżenie gałki ocznej, będące efektem rzadszego mrugania. Objawami wspomnianego zespołu może być niewyraźne widzenie, uczucie suchości oka, a także ból głowy.

Jak zniwelować niekorzystny wpływ komputera na nasz wzrok?

Oto kilka dobrych rad od lekarzy okulistów:

Ustawienie monitora

Umieść monitor w odległości około 50-60 cm od oczu i ustaw go tak, aby dolny brzeg był na wysokości oczu. W ten sposób zmniejszysz napięcie mięśni szyi i oczu. Błędne jest często powielane przekonanie, że monitor powinien być ustawiony tyłem do okna. Jest to bardzo niekorzystne dla oczu, które dodatkowo muszą się zmagać z promieniami słonecznymi. Najlepiej, więc, aby umieścić go bokiem do źródła dziennego światła.

Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla zdrowia oczu. Najlepsze dla wzroku jest światło dzienne, choć oczywiście trzeba się również posiłkować sztucznym. Warto wtedy zadbać o to, aby było ono rozproszone. Dodatkowym wsparciem dla wzroku, który przez wiele godzin jest skupiony w jednym punkcie są okulary ze szkłami antyrefleksyjnymi, a także takie, które posiadają filtr światła niebieskiego.

Nawilżenie oczu

Oko skupione na monitorze mruga znacznie rzadziej niż w innych okolicznościach. Może to doprowadzić do wystąpienia syndromu suchego oka, objawiającego się uczuciem suchości, „piaskiem pod powiekami”, a także bólem podczas mrugania. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w krople nawilżające o naturalnym składzie i regularnie podczas pracy zakraplać nimi oczy. Dobrym rozwiązaniem będą także nawilżacze powietrza, częste wietrzenie pomieszczeń, a także zadbanie o to, aby znajdowały się w nich rośliny.

Ćwiczenia oczu

Wykonywanie ćwiczeń oczu, takich jak ruchy gałek ocznych, może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni oczu i zmęczenia wzroku. Przynajmniej raz na godzinę warto oderwać wzrok od komputera i skupić go na czymś oddalonym – najlepiej, jeśli będzie to naturalna zieleń. Pomocne będzie także zataczania ósemek gałkami ocznymi bez poruszania głową, patrzenie na boki oraz w dół i w górę, a także zasłonienie oczu i pozostawienie ich w ciemności tak długo, aż przestaną się przed nimi pojawiać plamy światła.

Przeczytaj także: Od czego zależą decyzje zakupowe klientów?

Przerwy od pracy przy monitorze

Przerwa podczas pracy siedzącej wpływa pozytywnie na Twoje ciało, na produktywność, ale jak się okazuje również na oczy. Dlatego też, co ok. 60 minut zagospodaruj sobie 5 minut na przerwę. Wtedy wstań, przejdź się po gabinecie czy po korytarzu i unikaj jakichkolwiek ekranów.

Rozważ okulary do komputera

Kiedy okulary do komputera będą dobrym rozwiązaniem? To świetna propozycja dla każdego, kto pracuje przed monitorem. Gdy masz wadę wzroku – wybierz okulary z powłoką blokującą światło niebieskie i z antyrefleksem. Osoby, które nie mają wady wzroku, również mogą nosić okulary do komputera blue blocker tzw. zerówki.

Jak dbać o wzrok przed komputerem podsumowanie

Długie godziny spędzone codziennie przed komputerem to znak czasu. Niemożliwym jest wyeliminowanie ekranów z naszego życia. Warto jednak stosować się do powyższych wskazówek, aby oczy służyły nam w zdrowiu przez długie lata. Specjaliści zalecają regularną kontrolę stanu wzroku w gabinetach okulistycznych, aby w porę reagować na ewentualne wady.

I ostatnia uwaga: jeśli pracujesz dużo przed komputerem, sprawdź, jak możesz uzyskać od swojego pracodawcy dofinansowanie do okularów.

Autor tekstu: Paulina Jelonek

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *