Poradników napisano już wiele, a mimo to zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie. Choć wydaje się, że przekazanie swojej wiedzy i dodanie do niej kilku praktycznych porad nie jest niczym trudnym, poradniki trzeba pisać naprawdę dobrze, by wzbudziły zainteresowanie.
Jak napisać poradnik?
Poniżej przedstawiamy 6 wskazówek, jak napisać poradnik, który zainteresuje odbiorcę.
1. Planowanie
Zanim przejdziesz do pisania poradnika, musisz wiedzieć, co chcesz napisać. Określenie tematu to nie wszystko, powinieneś określić, jakie konkretnie aspekty będziesz chciał poruszyć, jakie porady i wskazówki masz dla czytelnika.
Na etapie planowania przydatne będzie zbadanie, czego ludzie potrzebują. Możesz sięgnąć po narzędzia typu Google Trends, które pozwalają dowiedzieć się, jakich informacji internauci szukają w Internecie. Jeśli już wiesz, że chcesz napisać poradnik dotyczący podróży na Zanzibar, spróbuj się dowiedzieć, o jakie szczegóły jest najwięcej pytań bez odpowiedzi. Im więcej praktycznych informacji przekażesz, tym lepiej odebrany zostanie twój poradnik.
2. Wyobraź sobie czytelnika
To kolejna rzecz, którą powinieneś zrobić jeszcze przed rozpoczęciem pisania. Wyobraź sobie swojego modelowego odbiorcę. Jeśli piszesz głównie dla kobiet, spróbuj określić, do jakiej grupy wiekowej się kierujesz, gdzie mieszkają twoje czytelniczki?
Kiedy wyobrazisz sobie modelowego czytelnika łączącego wszystkie cechy twoich potencjalnych odbiorców, poczujesz, że zwracasz się do konkretnej osoby. Możesz wtedy zastosować odwołania kulturowe, dostosować swój język. Te małe rzeczy pozwalają na wejście w interakcję z czytelnikiem i zbudowanie więzi.
Tu warto nadmienić, że w poradnikach możesz zwracać się do czytelnika na „ty”. Spróbuj stworzyć „koleżeńską” relację między tobą a czytającym/odbiorcą. Wiele osób ma wątpliwości dotyczącego tego, czy zwroty typu „wy” lub „ty” pisać wielką, czy małą literą. Możesz spokojnie pisać te zwroty małą literą, wzorując się na literaturze.
3. Zrób research
Dobry research jest podstawą, o której trzeba pamiętać niezależnie od tego, co piszemy. Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz odpowiednio dużo na temat, w którym chcesz pisać poradnik, poszukaj o nim informacji. Zazwyczaj wystarczy Internet.
Zobacz, czy coś się zmieniło, co piszą na ten temat inni. Pisząc poradnik, wchodzisz we wspomnianą interakcję z czytelnikiem, która jest oparta na jego zaufaniu. Bądź pewien informacji, które przekazujesz.
4. Na początek dobry tytuł
Oczywiście dobry tekst broni się sam, ale to tytuł jest pierwszą rzeczą, którą zobaczy twój czytelnik. Tytułem możesz go skutecznie zachęcić lub zniechęcić do przeczytania twojego tekstu. Powinien on odpowiednio nawiązywać do tematu poradnika. Warto pamiętać o frazach kluczowych. Umieszczenie ich już w tytule dobrze wpłynie na widoczność poradnika w wyszukiwarkach internetowych.
Zaraz pod tytułem powinien znaleźć się krótki lead – wprowadzenie w temat, które nie zdradzi zbyt wielu informacji, ale zaintryguje czytelnika.
5. Pisz logicznie i przejrzyście
Poradnik musi być napisany spójnie i poprawnie stylistycznie. Nawet jeśli udzielasz fachowych informacji, które czerpiesz ze specjalistycznych źródeł, pamiętaj, że poradnik nie jest literaturą naukową. Pisz prosto, zrozumiale i przejrzyście. Niemniej pamiętaj o poprawności językowej. Ważne jest nie tylko to, co się pisze, ale też jak się pisze. Poprawna pisownia – brak błędów stylistycznych i staranna interpunkcja – podniesie jakość twojego tekstu.
Przejrzystości dodaje odpowiednie formatowanie tekstu. Tekst pisany bez przerw i akapitów jest trudny w odbiorze, ale tak samo działa zbyt duża ilość wolnego miejsca i światło co wers lub dwa. Najlepiej odbierane są lekkie i zwarte bloki tekstowe. Dobrze też trzymać się zasady „jeden wątek – jeden akapit”.
6. Konkretne rozwiązania, praktyczne wskazówki
Pisząc poradnik, nie powinieneś stawiać ciągle pytań, na które odpowiedzi udzielisz później lub wcale. Poradnik to nie powieść kryminalna. Tutaj powinno być jak najwięcej odpowiedzi i rozwiązań. Praktyczne wskazówki, przykłady. Pisz tak, by każde zdanie było niezbędne czytelnikowi. Poradnik to tekst użytkowy i tak powinieneś go traktować podczas pisania.
Written by: Liwia Wojtysiak