Budzisz się rano i pierwsze, o czym myślisz, to „najpierw kawa, potem reszta”? Kończysz dzień, mając na koncie już 6 filiżanek i kołatanie serca? A może nie znosisz jej smaku, ale potrzebujesz czasem dodatkowego „kopa”, aby dotrwać do wieczora? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś „TAK”, to koniecznie czytaj dalej.
Dlaczego warto ograniczyć spożycie kawy?
Składnikiem odpowiedzialnym za zastrzyk energii po wypiciu espresso lub karmelowego latte jest kofeina, najbardziej rozpowszechniona substancja psychoaktywna na świecie. Zaliczana do stymulantów, pobudza układy nerwowy, mięśniowy i krążeniowy. Kiedyś była uważana za szkodliwą, obecnie wiele badań naukowych udowodniło, że jej spożywanie wręcz dostarcza korzyści zdrowotnych.
Nie zmienia to jednak faktu, że w nadmiernych ilościach może wywołać szereg niepożądanych objawów:
- bóle i zawroty głowy;
- podniesione ciśnienie;
- kołatanie serca;
- niepokój;
- rozdrażnienie;
- bezsenność.
Co na pobudzenie bez kofeiny?
Pamiętaj, że Twój organizm to skomplikowany mechanizm i istnieje więcej niż jeden sposób, aby go rozbudzić.
Drzemka
Często najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeżeli do zwyczajowej pory snu zostało ci jeszcze 6-7h, bez wahania możesz oddać się w objęcia Morfeusza. Ważne jest jednak, aby nie trwała dłużej niż 20 min. Jest to czas wystarczający na zyskanie potrzebnej ci energii bez zapadania w fazę snu głębokiego.
Witamina D
Korzystaj ze słońca. Badania dowodzą, że światło słoneczne stymuluje w mózgu wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia, jednocześnie blokując wydzielanie melatoniny, hormonu senności. W miesiącach słabego nasłonecznienia warto suplementować witaminę D.
Nawodnienie
Zmęczenie i problemy z koncentracją są często objawami odwodnienia. Bez odpowiedniej dawki płynów komórki ciała kurczą się i nie są w stanie funkcjonować prawidłowo. Pamiętaj, że napoje, takie jak herbata, yerba mate czy popularne energetyki, też zwierają kofeinę, więc jeżeli chcesz ją całkiem wyeliminować, wybierz szklankę wody z plasterkiem cytryny dla smaku.
Przeczytaj również: Kawa kuloodporna – właściwości, wady i zalety
Ruch
Otwórz okno, wpuść do pomieszczenia świeże powietrze. Zrób serię przysiadów, pajacyków lub innych ćwiczeń. Jeśli możesz – idź na spacer. Po prostu się rusz. Twoje ciało dostanie sygnał „hej, potrzebujemy więcej energii!” i samo ci jej dostarczy.
Zimny prysznic
Może nie brzmi zbyt zachęcająco, ale jeśli potrzebujesz szybkiego pobudzenia, to wystawienie się na strumień zimnej wody z pewnością ci je zapewni. Możesz zacząć od wody ciepłej i stopniowo zmniejszać temperaturę do komfortowego dla ciebie poziomu.
Muzyka
Włącz ulubioną playlistę. Ważne, aby było to coś energetycznego i pozytywnego, przy czym chce się tupać nóżką. Gorące rytmy skutecznie pobudzą i przegonią senność.
Podsumowanie
Kawa nie jest tak niezdrowa jak kiedyś wierzono, wręcz przeciwnie, ma szereg pozytywnych właściwości. Warto jednak kontrolować jej dzienne spożycie, zastępując kolejny kubek drzemką lub energicznym spacerem.
Autor tekstu: Katarzyna Załoga