Uwielbiasz pisać i chciałbyś zajmować się tym zawodowo? Tworzenie profesjonalnych treści wymaga umiejętności, tzw. lekkiego pióra. Co to właściwie jest i jak sprawdzić, czy to mamy? A jeśli nie, czy można się go nauczyć? Czy ta zdolność jest naprawdę konieczna, aby pisać dobre teksty i zacząć na nich zarabiać? Przeczytaj, aby poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Tajemnica lekkiego pióra
Pojęcie „lekkie pióro” istnieje już od bardzo dawna. Pamiętasz, jak w szkole polonistka określała tak osoby, które zawsze dostawały najwyższe stopnie za wypracowania? Wraz z rozwojem Internetu i przeniesieniem wielu dziedzin naszego życia do wirtualnego świata określenie to mocno ewoluowało. Obecnie najczęściej używane jest w odniesieniu do copywriterów, blogerów, content marketerów czy influencerów. To zdolność wymagana w ich pracy zawodowej.
Dzięki lekkiemu pióru tworzone przez nich treści wyróżniają się na tle konkurencji, pozwalają im budować więź z czytelnikami, a także efektywnie przekazywać informacje lub promować usługi i produkty. Upraszczając więc, jest to zdolność tworzenia dobrych tekstów. Czyli jakich? Za chwilę wszystko stanie się jasne, czytaj dalej!
Jak tworzy posiadacz „lekkiego pióra”
Chciałbyś zająć się pisaniem zawodowo, skupmy się więc na lekkim piórze w kontekście twórczości online. Teksty posiadacza tej umiejętności są łatwe do czytania i przyswojenia. Napisane są lekko i w angażujący dla odbiorcy sposób. Mamy wrażenie, że tekst płynie – tworzy spójną całość, przechodzi przez istotne informacje, wzbudzając zaciekawienie i chęć dobrnięcia do końca. Taka treść jest zrozumiała, interesująca i zwięzła, co jest kluczowe w świecie Internetu, gdzie uwaga użytkowników jest mocno rozproszona.
Lekkość pióra pomaga w uniknięciu zagmatwania, bałaganu i pokrętnego zrozumienia głównego przekazu. Osoby z tą zdolnością umieją znaleźć zaskakujące i niesztampowe sposoby stworzenia artykułu/postu, dzięki czemu adresat nie ma wrażenia, że czyta w kółko to samo. Jest to istotne, biorąc pod uwagę ilość informacji dostępnych online.
Kolejnym aspektem jest dopasowanie tonu tekstu do różnych grup docelowych czy wprowadzenie nutki humoru, teksty dzięki temu bardziej zapadają w pamięć. To także umiejętność oddania emocji i stworzenia więzi z odbiorcą, a także unikanie monotematyczności i szybkie przekazywanie kluczowych informacji, zanim myśli adresata ulegną rozproszeniu.
Osoby pracujące w zawodach związanych z pisaniem często muszą tworzyć dla różnych branż i pisać na tematy, które ich nie interesują. Zdolność lekkiego pióra pozwala na dostosowanie stylu, aby zawsze spełniły wymagania klienta i odbiorcy.
Chciałbyś tworzyć takie teksty? 😊 Czytaj dalej!
Czy można się tego nauczyć?
Wiele osób uważa, że lekkie pióro to cecha wrodzona. Albo to masz, albo tego nie masz. Jednak nie jest to takie proste. Owszem, niektórzy posiadają umiejętność świetnego pisania tak po prostu, naturalnie. Wygląda to dokładnie tak, jak z każdym innym talentem. Jeśli przychodzi Ci to łatwo – masz szczęście, ale mimo wszystko warto ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności. Jeśli nie, nic straconego! Praktyka czyni mistrza! Więc:
Czytaj! Zapoznawanie się z różnymi gatunkami literackimi i stylami pomaga wzbogacić zdolności pisarskie.
Ćwicz! Codzienne pisanie pomaga w ciągłym rozwoju i doskonaleniu umiejętności.
Naśladuj! Cenieni twórcy mogą być źródłem inspiracji i nauki.
Eksperymentuj! Próbuj różnych sposobów, aż znajdziesz idealny dla siebie.
Zrób kurs! Obecnie rynek oferuje szeroką ofertę szkoleń, dzięki którym zdobędziesz wiedzę w pigułce, poznasz swoje słabe strony i nauczysz się z nimi walczyć.
Nie od razu copywritera zbudowano, do dzieła!
Lekkie pióro – podsumowanie
Lekkie pióro to umiejętność konieczna, jeśli chcesz zacząć przygodę z profesjonalnym pisaniem. Nieistotne czy będzie to copywriting, content marketing czy własny blog. Dzięki niej Twoje treści będą wartościowe dla pracodawców i odbiorców. Pamiętaj, że możesz się tego nauczyć, to proces ciągłego doskonalenia. Bądź cierpliwy, konsekwentny i się nie poddawaj. Na co czekasz? Łap za pióro!
Autor tekstu: Sabina Tasz