E-commerce

Oszustwo w sklepie internetowym – jak się przed tym uchronić?

Oszustwo w sklepie internetowym – jak się przed tym uchronić?

Zakupy online stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, dzięki wygodzie i oszczędności czasu, jakie oferują. Niemniej jednak za wygodą idzie również pewne ryzyko. W tym artykule omówimy więc strategie, które pomogą Ci uniknąć oszustwa w sklepie internetowym oraz wyjaśnią, co zrobić, jeśli już dojdzie do sytuacji cyberprzestępstwa.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Pierwszym krokiem w ochronie przed oszustwem online jest nauka, jak rozpoznawać fałszywe sklepy internetowe. Omówimy tu więc pewne „czerwone flagi”, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz zakupy.

Opinie o sklepie

Zawsze, zanim zdecydujesz się kupić coś na danej stronie internetowej, powinieneś sprawdzić, co inni internauci mają do powiedzenia na jej temat. Jeśli dany sklep ma w większości negatywne opinie, dość oczywiste jest, że nie warto stamtąd kupować. Jednak powinieneś też uważać na sklepy, które wcale nie mają opinii lub mają same skrajnie pozytywne opinie. Czasami taki sztucznie pozytywny feedback może oznaczać, że komentarze zostały wygenerowane przez boty.

Brak danych kontaktowych

Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać wszystkie niezbędne dane kontaktowe, takie jak adres stacjonarny, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli danych takich brakuje na danej stronie, lepiej z niej nie korzystaj. Znaczna część sklepów prowadzi również działalność w mediach społecznościowych. Zwróć więc uwagę, czy sklep ma tam profil i kiedy ostatnio coś na nim zamieszczono. Wątpliwości może wzbudzać nieregularna aktywność, z długimi okresami jej braku.

Nieprawdopodobnie niskie ceny produktów

Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej właśnie taka jest. Jeżeli widzisz, że ceny są wyjątkowo niskie w porównaniu do podobnych produktów w innych sklepach, jest to dobry wyznacznik, że najprawdopodobniej masz do czynienia z fałszywym sklepem internetowym.

Przeczytaj również: Kryzys ćwierćwiecza – jak się rozwijać i nie zwariować?

Oferowane metody płatności i dostawy

Zwróć uwagę, czy sklep oferuje wszystkie najpopularniejsze metody płatności – przelewy, BLIK, karta czy PayPal. Dobrym wskaźnikiem wiarygodności sklepu jest też możliwość płatności przy odbiorze.

Ważne są również metody dostawy. Oprócz usług kuriera czy paczkomatów najlepiej jest, gdy oferowany jest również odbiór osobisty.

Gdzie zgłosić oszustwo w sklepie internetowym?

Jeżeli podejrzewasz, że zostałeś ofiarą oszustwa w sklepie internetowym, jest parę kroków, które możesz podjąć.

Zgłoś sprawę na policję

Twoim pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być zgłoszenie sprawy organom ścigania. Udaj się do najbliższej jednostki Policji, wytłumacz swoją sytuację i przedstaw dostępne dowody oszustwa. Im szybsza będzie Twoja reakcja, tym większa szansa na odzyskanie skradzionej kwoty. Możesz również zgłosić sprawę przez Internet na stronie gov.pl (https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo).

Zgłoś sklep do UOKiK i WIIH

Następnie, warto zgłosić fałszywy sklep internetowy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Może to pomóc w ściganiu oszustów oraz zapobiegnięciu podobnym przypadkom w przyszłości. Możesz złożyć skargę za pomocą adresu e-mail lub numerów telefonicznych udostępnionych na stronach internetowych tych instytucji.

Skontaktuj się ze swoim bankiem

Po zgłoszeniu sprawy odpowiednim organom Twoim następnym krokiem powinno być skontaktowanie się z bankiem. Jeśli dokonałeś płatności przelewem i nie został on jeszcze zaksięgowany, niezwłocznie zadzwoń z infolinię w celu jego cofnięcia. Jeśli jednak przelew został zaksięgowany, będziesz musiał złożyć reklamację bankową. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, szczegóły znajdziesz na stronie swojego banku lub na infolinii.

Oszustwo w sklepie internetowym – podsumowanie

Cyberprzestępstwa to poważne zagrożenie w nowoczesnym świecie, jednak z odpowiednią wiedzą i zachowaniem środków ostrożności można się przed nimi uchronić. Przede wszystkim pamiętaj, żeby zawsze być czujnym i stosować ograniczone zaufanie podczas zakupów online. Jeśli cokolwiek na danej stronie internetowej wydaje Ci się podejrzane, lepiej nie ryzykuj i poszukaj innej, bezpieczniejszej opcji.

Autor tekstu: Karolina Jankiewicz

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *