Dwa kierunki studiów w tym samym czasie to z pewnością wyzwanie dla studenta, ale warte wysiłku. Dzięki takiemu podniesieniu kwalifikacji zwiększy on atrakcyjność swojej osoby na rynku pracy, a także zdobędzie większą wiedzę i nawiąże więcej kontaktów. Jednak będzie to wymagało świetnej organizacji i dużo samodyscypliny.
Dwa kierunki studiów – jak się zorganizować?
Aby studiowanie dwóch kierunków jednocześnie nie było zbyt obciążające, warto dobrze zorganizować sobie czas. Przede wszystkim należy zorientować się, jak wyglądają harmonogramy zajęć na wybranych kierunkach, aby w jak największym stopniu uniknąć kolizji rozkładów. Najlepiej wziąć pod uwagę zarówno studia dzienne, jak i zaoczne, w różnej kombinacji połączeń.
Jeśli wybrane kierunki są do siebie podobne, możliwe, że będą obejmować ten sam zakres danego przedmiotu. Wówczas można zdać materiał raz, a mieć dwa zaliczenia (uczelnie umożliwiają przepisanie oceny).
Decydując się na studiowanie dwóch kierunków w tym samym czasie, warto poszukać uczelni, która prowadzi specjalny program dla takich studentów. Jednak co ważne – studiowanie dwóch kierunków jednocześnie jest możliwe dopiero po ukończeniu minimum pierwszego roku studiów kierunku macierzystego, uzyskując średnią co najmniej 4.0.
Przeczytaj również: Kursy i szkolenia z copywritingu – czy warto?
Dwa kierunki studiów, z czego jeden online
Dzisiaj coraz więcej uczelni oferuje studentom także edukację online. Logując się na specjalną platformę, można uczestniczyć w zajęciach wprost z domowego zacisza – bez dojazdów, które pochłaniają czas i generują dodatkowe koszty. Zdalnie można również zdawać egzaminy i składać prace zaliczeniowe. To wygodny sposób studiowania, który z pewnością warto wziąć pod uwagę przy rozważaniu zdobywania wykształcenia w dwóch dziedzinach jednocześnie.
Student dwóch kierunków w oczach pracodawcy
Po ukończeniu dwóch kierunków studiów w tym samym czasie CV takiej osoby z pewnością będzie wyróżniać się spośród zgłoszeń pozostałych kandydatów. W procesie rekrutacji łatwiej zapamiętać taką osobę.
Większość pracodawców uważa, że ci, którzy studiowali dwa kierunki jednocześnie (i zakończyli studia uzyskaniem dyplomu), są ambitni i świetnie zorganizowani. Wyzwania pojawiające się w pracy nie powinny zatem stanowić dla nich problemu. Dzisiaj oczekuje się od pracowników wszechstronności, a przynajmniej dużej elastyczności w działaniu i wykonywaniu powierzonych obowiązków. Osoby, które studiowały dwa kierunki jednocześnie, ćwiczyły te umiejętności w czasie studiów i zdobywały wiedzę w różnych obszarach.
Z drugiej strony pracodawcy więcej wymagają od takich osób, warto więc bardzo dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim należy być przygotowanym na obronienie swojej wiedzy z obu studiowanych kierunków.
Podsumowując, studia na dwóch kierunkach w tym samym czasie wymagają poświęceń ze strony studenta, a także bardzo dobrej organizacji codzienności. Jednak mogą przynieść dużo satysfakcji, a w niedalekiej przyszłości pomóc znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.
Autor tekstu: Joanna Zduńczyk