Copywriting, SEO

Anchor text – linkowanie wewnętrzne na stronie

Chcesz dowiedzieć się, czym jest anchor text? Lepiej trafić nie mogłeś! Zapraszamy do lektury!

Anchor text, czyli dosłownie tekst kotwiczący to nic innego jak wewnętrzne linkowanie na Twojej stronie. Dzięki wykorzystaniu tej metody możesz na dłużej zatrzymać użytkownika na swojej stronie, ułatwić mu nawigacje, rozwinąć temat czy odnieść się bezpośrednio do produktu w Twoim sklepie, którego poszukuje klient.

Korzyści z linkowania wewnętrznego w content marketingu

  • umocnienie pozycji SEO;
  • zatrzymanie użytkownika na stronie;
  • zwiększenie konwersji;
  • ułatwienie nawigacji.

Czym są linki i jak je stosować

Link w tekście to podkreślone i oznaczone na niebiesko słowo, fraza czy zdanie. Link może być umieszczony w tekście i naturalnie się z nim spajać odnosząc się do rozwiniętego zagadnienia w innym artykule. Możesz również polecić inne wartościowe artykuły, przytaczając ich tytuł czy odnosić się do marki lub produktu.

Najważniejszy w stosowaniu linkowania wewnętrznego jest umiar. Najłatwiejszym sposobem odstraszenia potencjalnego klienta to publikacja tekstów nafaszerowanych linkami skupionym, tylko i wyłącznie na sprzedaż. Wszystkie odnośniki, które znajdują się w tekście, powinny ściśle odnosić się do tematu artykułu lub rozwijać go, prowadząc klienta w miejsce, gdzie chcesz, aby się znalazł – stronę z ofertą czy sklepem internetowym.

Najważniejszym jest, aby linki w tekście występowały niejako naturalnie i nie były nachalne. Wstawianie sloganów jak kup teraz czy wejdź i się przekonaj, może odstraszyć klienta. Świadomość tego, że chcesz mu coś usilnie sprzedać, może przynieść odwrotny rezultat. Pamiętaj o umiarze i jakości publikowanych tekstów. Anchor text ma być tylko dodatkiem i narzędziem do osiągnięcia twojego celu, ale również celu Twojego klienta. Pomyśl, co jeszcze może zainteresować osobę czytającą Twój artykuł i skieruj go w to miejsce.

Do czego powinny prowadzić linki w tekście

Tak jak wspomniałem powyżej –  powinny wskazywać i prowadzić w miejsca, które mogę zainteresować czytelnika. Może być to inny, pokrewny artykuł, definicja zagadnienia, marka czy produkt. Odnośniki mogą również prowadzić do stron Twoich partnerów, którzy mogą uzupełnić twoją bazę informacji lub ofertę. Odsyłając klienta do innego miejsca możesz liczyć na wymianę i to, że klienci z innej strony przyjdą do Ciebie po to, co oferujesz.

Do czego może się odnosić anchor text?

  • artykuł o podobnej tematyce;
  • strona marki;
  • produkt lub oferta;
  • zewnętrzna witryna partnera.

Anchor text – podsumowanie

Podsumowując, linkowanie wewnętrzne spełnia bardzo ważną rolę w content marketingu i pozycjonowaniu Twojej witryny. Odnośniki z pewnością ułatwiają znalezienie pokrewnych informacji i spowodują, że klient chętnie spędzi na Twojej stronie więcej czasu, poszukując interesujących go informacji. Pamiętaj jednak o jakości tekstu i poszanowaniu klienta. Nie wciskaj mu więc na siłę linków sponsorowanych czy produktów, które mogą go nie interesować. Nachalność jest błędem, którym przypłacisz większy współczynnikiem odrzuceń i mniejszej konwersji.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *