Copywriting

Pisanie tekstów na podstawie wytycznych – jak to ugryźć?

Dowiedz się, jak wygląda pisanie tekstów na podstawie wytycznych!

Copywriting to pisanie tekstów na podstawie wytycznych zleceniodawcy. To on decyduje o długości i tematyce tekstu, a czasem nawet źródle, na podstawie którego ma powstać. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda pisanie tekstów do internetu na podstawie ściśle określonych wytycznych? Przeczytaj tekst!

Pisanie tekstów na podstawie wytycznych

Zlecenia na pisanie artykułów dla firm jest wiele i różnią się specyfiką. Są to najczęściej krótkie teksty sprzedażowe, opisy ofert i produktów, a także szeroko rozumiany content marketing polegający na tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych. Skupmy się na ostatnim aspekcie pracy copywritera. Pisanie artykułów to najczęściej zlecenia typu: kilkadziesiąt publikacji dla branży meblarskiej (każdy z nich pod inną frazę kluczową). Zdarzają się też takie, które będą wymagały od ciebie samodzielnego opracowania na podstawie dostarczonych przez zleceniodawcę materiałów, bez podpierania się ogólnodostępnymi źródłami w internecie.

Źródło informacji

Zanim zabierzesz się za pisanie, warto byś zgłębił tematykę i charakter branży. Co mam na myśli, mówiąc charakter? Nic innego jak grupę docelową, którą skupia wokół siebie dana tematyka. Bardzo często będziesz sugerował się innymi wpisami z blogów, Wikipedią, lub ogólnodostępnymi źródłami wiedzy. Pamiętaj, aby wszystkie teksty publikowane były tylko sugestią, na podstawie której stworzysz własny unikatowy tekst. Kopiowanie publikacji to plagiat, który jest niezgodny z prawem, ani z wytycznymi algorytmów Google. Tylko gorsze od wysłania klientowi słabej jakości tekstu, jest skopiowana gotowa treść!

Co w przypadku, gdy klient ma swoją bazę wiedzy, albo oryginalne know-how produktu, który jest nowy? Możesz bazować jedynie na materiałach dostarczonych przez zleceniodawcę. Jeśli nie publikowałeś wcześniej treści, możesz formułować i kopiować treści dowolnie, ale musisz zwrócić uwagę, aby tekst dostosować do środowiska internetowego. Zapewne nie był opracowany z myślą o SEO ani przejrzystości wizualnej. Być może jest napisany trudnym, specjalistycznym językiem? Twoim zadaniem jest, aby tekst przerobić na potrzeby internetu, aby był zrozumiały, czytelny i widoczny w sieci. Co musisz wykonać?

Najważniejsze aspekty tworzenia treści do sieci

  • dodawanie nagłówków;
  • uporządkowanie struktury tekstu, aby zwiększyć jego przejrzystość;
  • optymalizacja treść pod frazy kluczowe SEO;
  • dopasowanie języka do grupy docelowej;
  • dodanie linkowanie wewnętrznego między publikacjami.

Dokumenty wewnętrzne firm często nie opracowujemy z myślą o publikacji w internecie, ani nie uwzględniają czynników, które wymieniłem poniżej. Pisząc lub redagując tego typu treści, warto zwrócić na to uwagę.

Klient nie zawsze ma rację

Nie zawsze jest to prawda. Zleceniodawca może chcieć opublikować wszystko, co zgromadził. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ niektórych informacji nikt nie szuka. Twoim zadaniem jest zatem sprawdzenie słów kluczowych i dopasowanie treści na ich potrzeby. Niektóre informacje będą potrzebowały rozwinięcia, niektóre tylko krótkiej wzmianki.

Pisanie tekstów na podstawie wytycznych – podsumowanie

Podsumowując, tworząc artykuł na nowy, mało znany temat, musisz wstrzelić się w niszę, której klienci już istnieją. Dotarcie do odbiorców będzie więc wymagało od Ciebie wiedzy na temat SEO i dobrania odpowiednich słów kluczowych do danego zagadnienia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *