Zastanawiasz się, na czym polega rezyliencja w pracy? Chcesz dowiedzieć się, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi rezyliencji oraz dlaczego warto ją wzmacniać? W naszym artykule dowiesz się, co oznacza słowo rezyliencja oraz jak ją wzmacniać. Sprawdź i przekonaj się sam.
Na czym polega rezyliencja?
Rezyliencja jest to proces lub umiejętność radzenia sobie z wszelkimi kryzysami, lub problemami napotykającymi nas w naszym życiu codziennym. Dzięki niej potrafimy również dostosować się do zmiennych warunków oraz dobrze radzimy sobie ze stresem. Dzięki rezyliencji potrafimy również zwalczać wszelkie przeszkody, które pojawiają się w naszym życiu. Umożliwia adekwatne podejście do swoich obowiązków.
Rezyliencja w pracy – czynniki sprzyjające jej rozwojowi
Istnieje wiele różnych czynników, które pomagają w rozwoju rezyliencji, ale do najważniejszych należą między innymi:
- Osobiste, czyli pewność siebie, otwartość oraz wysoka samoocena. To są jedne z ważniejszych cech, które pomagają nam każdego dnia w pracy.
- Powierzchniowe, czyli bezpieczna przestrzeń oraz wsparcie innych osób.
- Spokrewnione, czyli wsparcie od najbliższych oraz wiarygodność w przydzielonych obowiązkach.
Rezyliencja – jak ją wzmacniać?
Każdy z nas jest inny. Dlatego wszyscy reagujemy na stres i radzimy sobie z problemami zupełnie inaczej. Trzeba jednak pamiętać, że każdego dnia musimy wzmacniać naszą rezyliencję, ponieważ to dzięki niej zachowujemy odporność psychiczną, która jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Najważniejszym krokiem jest zadbanie o naszą kondycję oraz samopoczucie każdego dnia. Dlatego musimy pracować nad:
- Radzeniem sobie z bardzo silnymi emocjami.
- Umiejętnością przystosowania się do zmieniających się warunków zewnętrznych.
- Poczuciem zadowolenia w naszym życiu.
Sprawdź, Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć?
Zdolność do samoakceptacji i pokochania się jest bardzo ważna dla naszego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego, ponieważ pomaga nam to wyjść z naszej strefy dotychczasowego komfortu i ustalać nowe cele. Osoby o wysokiej samoakceptacji posiadają silne poczucie własnej wartości i potrafią ustalać nowe cele.
Ćwiczenie rezyliencji
Dzięki ćwiczeniu rezyliencji zwiększamy zdolność do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Aby całkowicie uświadomić sobie czekające na nas możliwości i potrafić rozpoznać zalety innych ludzi oraz własne, musimy ćwiczyć rezyliencję.
Oto najczęściej wybierane ćwiczenie:
- Przez kilka dni obserwuj znaki rezyliencji u innych ludzi, a następnie przez trzy kolejne dni zaobserwuj u siebie atuty wynikające z rezyliencji.
Ćwiczenie rezyliencji pomogło wielu osobom, które posiadały niską samoocenę.
Rezyliencja w pracy – podsumowanie
Niestety wielu ludzi ma kłopoty z rezyliencją. Dlatego większość z nas nie akceptuje siebie oraz uważa, że nie zasługuje na więcej, niż ma w rzeczywistości. Gdy napotykamy kłopoty lub trudności, nie mamy odwagi ani siły, żeby z nimi walczyć. Staramy się nie popełniać nawet najmniejszych błędów. Taki brak samoakceptacji przekłada się na to, jakimi osobami jesteśmy na co dzień.
W pracy taki brak pewności siebie jest niestety bardzo widoczny. Trzeba pamiętać, że przy niektórych stanowiskach pewność siebie i otwartość to podstawa. Rezyliencja zapobiega wszelkim problemom psychicznym oraz fizycznym. Pomaga w realizacji naszych celów oraz marzeń. Dzięki niej łatwiej nam zmienić pracę i dostosować się do nowego otoczenia.
Musimy pamiętać o tym, że dbanie oraz troska o nasz rozwój i nasze zdrowe psychiczne jest bardzo ważne. Jeśli chcemy odczuwać pozytywne skutki rezyliencji, musimy nad nią stale pracować.
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się, na czym polega rezyliencja w pracy oraz poznałeś sposoby na to, jak ją wzmacniać. Jeśli chciałbyś zgłębić się, w ten temat polecamy przeczytać książkę pt. „Siła rezyliencji. Jak poradzić sobie ze stresem, traumą i przeciwnościami losu” autorstwa Glenn R. Schiraldi.
Autor tekstu: Julia Urbaniak