Mowa Szekspira rozlała się na cały glob, co wbrew pozorom nie ułatwia rekrutacji. Ani zawrotny, niekontrolowany dłonią ludzką rozwój AI. Sztuczna inteligencja wyręczy absolwenta filologii angielskiej. Pytanie tylko, kiedy. Czy więc warto studiować język królów?
Czy filologia angielska to trudne studia?
Historia literatury angielskiej, gramatyka opisowa, językoznawstwo, logika, kultura języka, warsztat tłumacza – oto niektóre przedmioty wykładane adeptom the speaking of Kings’. Nazwy jak język zmieniają się, niemniej jedno jest pewne. Anglistyka należy do wymagających, a zarazem niebywale rozwijających osobowość kierunków studiów. Pod warunkiem, że zaczniesz myśleć po angielsku. Niemały to trud, ale inaczej – mowy nie ma.
Czy po filologii angielskiej jest praca?
Na pytanie, kim można być po anglistyce, pada zwykle odpowiedź: tłumacz, lektor, nauczyciel. Niekoniecznie. Wystarczy świadectwo biegłości językowej Common European Framework of Reference for Languages (CERF) i uczysz innych. Na przykład certyfikat TELC. Najlepiej pozostać sobą, dlatego oprócz językowych zdobądź kompetencje otwierające drzwi międzynarodowych korporacji i instytucji finansowych. Oczywiście, wiele zależy od szczęścia. Niemniej decydując się na studiowanie filologii angielskiej, rozważ uczelnie oferujące specjalność Business English.
Gdzie szukać pracy po filologii angielskiej?
Już teraz ChatGPT wytwarza kompetentne, bezbłędne wypowiedzi nie tylko in English. A z każdą chwilą i każdym zapytaniem doskonali się. Nie zapominaj o tym, rozstrzygając, czy warto studiować anglistykę. Więcej możliwości oferują branże, takie jak IT copywriting, user experience design czy branże skupione wokół kampusów AI. Niemniej tu dyplom z filologii angielskiej nie wystarczy. Pomyśl o drugim kierunku, takim jak kognitywistyka. Praca szuka człowieka, czy jednak w zawodach, które od razu przychodzą do głowy?
Przeczytaj również: Czy warto studiować zaocznie? Plusy i minusy
Ile zarabia się po filologii angielskiej?
Według Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów w roku 2021 sumy zarobków świeżo upieczonych anglistów nie były zawrotne. Oscylowały wokół median od 2600 do 4900 złotych brutto. Natomiast portal Jooble informuje, że na 20 grudnia 2023 wynagrodzenie przeciętnego absolwenta wynosi 5495 zł brutto. Co daje około 35 zł za godzinę pracy. Liczby jednak nie oddają rzeczywistości. Lepiej być mile zaskoczonym niż rozczarowanym.
Czy opłaca się studiować filologię angielską?
Przygotuj się na konkurowanie nie tylko z koleżankami i kolegami po fachu. Sieci neuronowe AI przerastają zdolnością antycypacji zdarzeń samych mistrzów gry w szachy. Prędzej czy później filolodzy podzielą ich los. Mimo wszystko jednak masz szansę czerpać niewymierne korzyści ze studiów. Nie wiesz, jak intelektualny rozwój zmieni Twoje podejście do życia, ani kogo spotkasz po drodze. Czytanie Szekspira i Lolity w oryginale nie pozostawia wątpliwości, czy warto, czy nie warto studiować anglistykę 💀
Autor tekstu: Dawid Kraszewski