Wskazówki i ciekawostki

Kawa kuloodporna – właściwości, wady i zalety

Kawa kuloodporna – właściwości, wady i zalety

O zaletach picia kawy kuloodpornej krążą legendy. Intrygująca nazwa podpowiada nam, że ten napój może mieć wręcz magiczne właściwości. Jakie dodatki sprawiają, że dodaje sił, i czy rzeczywiście zapobiega chorobom? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania? Czym właściwie jest i czy każdy powinien po nią sięgać?

Bulletproof coffee – inspiracja z dalekiego wschodu

Innowacyjny napój łączący w sobie świeżo mieloną kawę, masło i dodatek oleju kokosowego MTC, czyli bulletproof coffee. Ta energetyczna mieszanka została stworzona przez amerykańskiego biznesmena, który podczas podróży do Tybetu zafascynował się tamtejszą yak-butter (herbatą maślaną). Po powrocie do kraju opracował recepturę, która do dziś jest szeroko stosowana przez zwolenników diety ketogenicznej.

Moc kuloodporna – czyli właściwości, jakie ma specjalna kawa

Już samo spożycie kawy z rana dodaje nam energii. Jednak zwolennicy diety ketogenicznej idą o krok dalej, traktując kawę kuloodporną jako pierwszy posiłek w ciągu dnia. Wynika to z faktu, że zawiera ona masło ghee i olej kokosowy MTC (trójglicerydy średniołańcuchowe). Dzięki temu nasz organizm wytwarza energię z tłuszczów, co sprzyja utracie wagi i dodatkowo działa przeciwzapalnie. Według Dave’a Aspeya taka kawa ma pozytywny wpływ na pracę serca, wspomaga odchudzanie, a nawet zwiększa iloraz inteligencji. Stworzony przez blogera napój zapoczątkował dietę bulletproof, która zyskała zwolenników na całym świecie.

Zalety tybetańskiego napoju:

  • kawa z dodatkiem tłuszczów, zapewnia uczucie sytości, co pomaga zrzucić zbędne kilogramy;
  • kwasy tłuszczowe MTC z oleju kokosowego powodują szybki wzrost energii;
  • sprzyja utrzymaniu organizmu w stanie ketozy;
  • zawiera kwas linolowy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K2, niezbędne dla naszego zdrowia.

Przeczytaj również: Kryzys ćwierćwiecza – jak się rozwijać i nie zwariować?

Czy kawa kuloodporna jest dla każdego?

Pomimo że picie kawy kuloodpornej ma swoje zalety, to w badaniach naukowych nie znajdziemy potwierdzenia, że sama kawa z olejem oraz masłem ma działanie lecznicze. Ponadto jest ona przeciwwskazana w niektórych schorzeniach.

Wady kawy stworzonej przez Dave’a:

  • kofeina podwyższa ciśnienie krwi i jest odradzana przy nadciśnieniu tętniczym;
  • masło posiada dużą ilość nasyconych kwasów, tym samym zwiększa poziom cholesterolu we krwi;
  • w kawie kuloodpornej nie znajdziemy błonnika, węglowodanów ani substancji mineralnych, co może mieć negatywny wpływ na nasz metabolizm;
  • powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Podsumowanie

Z pewnością bulletproof coffee jest urozmaiceniem diety dla osób, które stosują już dietę wysokotłuszczową. To wyjątkowo energetyczny napój, dlatego przypadnie do gustu również pasjonatom sportu, osobom dbającym o linię, a także tym, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Warto jednak pamiętać, że tybetańska mieszanka wzbudza kontrowersje wśród specjalistów, więc zanim spróbujemy takiego rodzaju kawy, zastanówmy się, czy jest ona dla nas odpowiednia.

Autor tekstu: Julita Stelmaszuk

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *