Copywriting

Jak napisać książkę i dlaczego warto to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać książkę! Sprawdź!

Powodów napisania książki może być wiele: chęć zarobienia pieniędzy, podzielenia się ważną historią, zdobycia uznania, artystycznego wyrażenia się. Z pewnością, potrzeba do tego odwagi – przecież, wraz z naszym tekstem, „publikujemy” trochę samych siebie – naszego stylu, przemyśleń, doświadczeń. Jak jednak sprawić, żeby czytelnik nie mógł się oderwać od naszej książki i z zapartym tchem śledził losy bohaterów? Jak napisać dobrą książkę? O tym w dalszej części artykułu!

Czytelnik – najważniejszy element książki

Oczywiście – jeżeli zamierzamy opublikować książkę, zakładamy, że ktoś ją przeczyta. I tu pojawia się najważniejszy „element” naszej pisarskiej przygody – odbiorca. Powinniśmy wiedzieć, dla kogo piszemy. Czytelnika trzeba zatem zdefiniować – określić jego płeć, wiek, wykształcenie, zainteresowania. Podczas tworzenia należy myśleć przede wszystkim o emocjach odbiorcy, a nie własnych. Trzeba umieć zwrócić jego uwagę na istotne zagadnienia, pozwalając jednak przeżywać treść po swojemu.

Tematyka i rzetelne informacje

Wybór tematu książki podyktowany będzie głównie zainteresowaniami autora. Niezależnie od tego jednak, pisanie powinno być poprzedzone rzetelnym poszukiwaniem i analizą informacji. Jeżeli treść będzie mało wiarygodna, odbiorca poczuje się oszukany i zlekceważony.

Forma – jak długą książkę napisać?

Warto zacząć od formy krótszej – są większe szanse, że się zdążymy ją skończyć, zanim nam się znudzi lub nas przytłoczy. Następnie, można spróbować napisać książkę dłuższą. Trzeba się też zastanowić, w jakiej formie ma zostać wydana. Czy tylko w tradycyjnej, papierowej, czy ma być może dostępna jako e-book.

Plan i dyscyplina

Pisanie wymaga sporego wysiłku. Autor koniecznie powinien wypracować wewnętrzną dyscyplinę, dzięki której zawsze zmobilizuje się do pracy. Warto założyć, ile czasu dziennie chcemy poświęcić na pisanie. Trzeba to rozplanować rozsądnie, żeby nie przytłoczyło, a dawało satysfakcję.

Jest to ważne zwłaszcza dla pisarza – amatora, dla którego książka ma być „odskocznią” od codzienności.

Efekt page-turnera i metody pisania książki

Aby napisać książkę, którą czytelnik „pochłonie”, należy umieć wyzwolić w nim emocje. Powinniśmy to osiągnąć dzięki sprawnemu budowaniu napięcia – poprzez emocjonujący wstęp, punkt zwrotny w połowie, po pasjonujące zakończenie, które ma być dla czytelnika niejako „nagrodą” za poświęcony czas.

W Internecie można znaleźć dziesiątki porad, jak napisać książkę – np. metodą płatka śniegu, która przedstawia, jak w 10 krokach skonstruować fabułę powieści. Fragmenty tekstu możemy również dawać do czytania członkom rodziny i znajomym i brać pod uwagę ich sugestie.

Jak napisać książkę – podsumowanie

Pisanie książki to wszechstronnie rozwijające zajęcie – wzbogaca wiedzę, kształtuje warsztat pisarski, uczy dyscypliny. Na pewno nie będzie ono czasem straconym, nawet jeżeli książka nie stanie się bestsellerem, a jej wartością będzie „jedynie” rozwój autora. Warto zatem podjąć wysiłek i zmierzyć się z zadaniem stworzenia własnej książki.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *