Talent pisarski czy tak zwane lekkie pióro to tylko dobry start na początek przyjaźni z pisaniem. Istnieją techniki, które pozwolą na tworzenie treści twórczych, odkrywczych, które nie ulegają wpływom wewnętrznego krytyka. Jak pisać kreatywnie? Dowiedz się!
Jak pisać kreatywnie? – Poznaj inspiracje
Do pisarskiego dekalogu można wpisać zasadę, która brzmi „bez czytania nie ma pisania”. Zapoznanie się więc z pracami różnych twórców daje możliwość wzbogacenia swojego warsztatu pisarskiego. Wpływa to na wypracowanie własnego charakterystycznego stylu. Felietony, powieści czy poezja wzbogacają język, którym posługuje się twórca tekstów.
Chcesz się dowiedzieć, jaka książka jest najlepsza dla copywritera? Zajrzyj tutaj!
Szara codzienność?
Długa przerwa w pisaniu nie wpływa korzystnie na przekazywane treści. Warto ustalić sobie minimum znaków do napisania w każdym dniu. Nie wiesz, o czym pisać? Życie codzienne dostarcza samych inspiracji. Poranne wyjście po chleb może okazać się bardzo odkrywcze, bo usłyszysz ciekawy dialog, zaobserwujesz ciekawą sytuację. A może usiądziesz na ławce w parku i dopiszesz historię osób, które przechodzą obok? Puść wodze wyobraźni, a zobaczysz, że napisanie 2 000 znaków przyjdzie lekką ręką, a raczej lekkim piórem. Może to być opowiadanie, czy wiersz.
Sztuka, film, muzyka
Jako ćwiczenie na kreatywne pisanie możesz wykorzystać obrazy, film czy muzykę. Stwórz zatem inne losy bohaterów filmu lub napisz opowiadanie do oglądanego obrazu. Sanie przed dworem, obraz Józefa Chełmońskiego mogą być inspiracją do zimowego opowiadania. Kto przyjechał do dworu? Może ktoś odjeżdża? Zobacz teraz na obraz Szał Władysława Podkowińskiego, który daje ogromne pole do interpretacji i wyobraźni.
Przede wszystkim do obudzenia kreatywnego pisania wybierz fragment ulubionej literatury i dopisz alternatywne wydarzenia. Może dodasz nowego bohatera? A może jednak dopiszesz inne zakończenie?
Jak pisać kreatywnie? Niezbędnik
Praktykę w codziennym pisaniu może zatem ułatwić założenie własnego bloga. Tematyka, która będzie bliska własnym zainteresowaniom, sprzyja pisaniu. Nie przejmuj się także ewentualną krytyką internautów, potraktuj to jako konstruktywne uwagi, które otworzą Ci drogę do poprawy warsztatu pisarskiego. Notes, zeszyt czy dyktafon to niezbędnik pisarski. Bez wątpienia pojawiające się myśli, zdania w nieoczekiwanych sytuacjach są tak ulotne, że bez zapisania pozostaną nieuchwytne.
Brak weny, a pisanie kreatywne
Pusta kartka, mija godzina i nadal nic. W głowie pustka, a Ty po raz kolejny zaglądasz do lodówki, jakby tam miała schować się Twoja wena pisarska. Niestety tak też się zdarza. Nerwowe chodzenie w kółko jednak tylko pogłębia frustrację. Co wówczas zrobić? Wyjść na poszukiwanie natchnienia, które pojawi się przez spotkania z ludźmi, nawet te przypadkowe. Przeglądanie prasy codziennej, stron internetowych nie tylko biznesowych, ale także te z plotkami ze świata to kopalnia złota dla pisarza, to zbiór charakterów i zdarzeń.
Bez względu czy piszesz książkę, czy artykuł, to głównym punktem jest struktura tekstu. Zaplanowanie treści pozwala więc na zminimalizowanie braku pomysłów.
Odpoczynek i relaks
Zatem jak pisać kreatywnie? Po prostu dbać o swój odpoczynek i relaks. Troska o kondycję fizyczną zmniejsza dolegliwości wynikające z pracy siedzącej. Nie tylko sen, ale także spotkania z bliskimi osobami, wyjście na łono natury to także element odpoczynku.