Wskazówki i ciekawostki

Fotel do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Fotel do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę

Ergonomia to nauka zajmująca się dopasowaniem urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka. Na jej podstawie powstał fotel ergonomiczny – najlepiej dopasowany mebel do twojego ciała, dzięki któremu długie godziny spędzone przed komputerem nie wpłyną negatywnie na twój kręgosłup.

Jaka jest najzdrowsza postawa podczas siedzenia przed komputerem?

Praca zdalna ma wiele zalet, między innymi możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi bądź spokój, którego raczej nie zaznamy wśród współpracowników. Jak każda inna rzecz, taka praca ma również minusy. Jednym z nich jest ciągłe siedzenie przed komputerem, z czym wiąże się brak ruchu, ból w kościach, a ostatecznie kończymy z krzywym kręgosłupem. Dlatego należy wiedzieć, jaką postawę najlepiej przyjąć podczas pracy za biurkiem.

Zachowaj odpowiednią odległość od komputera

Monitor najlepiej ustawić tak, aby jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Twarz powinna znaleźć się 40–70 centymetrów od monitora. Ważne jest też, by ekran ustawić nie naprzeciwko źródła światła, a tyłem do niego w celu zniwelowania odblasku.

Sprawdź, Jak tworzyć angażujące posty na Facebooku?

Przybierz odpowiednią postawę

Należy odpowiednio wyregulować wysokość siedzenia, aby stopy leżały prosto na podłożu, a kąt zgięcia w kolanie wynosił 90 stopni. Dobrze też swobodnie ułożyć ręce na blacie, tak by łatwiej było korzystać z myszki i klawiatury.

Plecy muszą być wyprostowane, oparte o fotel, aby linia kręgosłupa i ud tworzyła kąt prosty. Nie pochylać szyi, by nie wytworzył się garb.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotela do pracy biurowej?

Wiemy już, jaką postawę należy przyjąć podczas pracy przy komputerze. Teraz czas, by wiedzieć, jakie elementy powinny się w takim fotelu znaleźć, aby tę postawę uzyskać. W tym celu zwróć uwagę na:

  • oparcie, dzięki któremu będziemy mogli ustabilizować i odciążyć naszą głowę;
  • kółka, najlepiej kauczukowe, by nie porysować podłogi oraz wyciszyć odgłos przesuwania fotela;
  • regulowaną wysokość, aby dostosować swoją postawę według wcześniejszych wytycznych;
  • podnóżek, który odciąży nasze nogi;
  • podłokietniki, które dadzą wytchnienie twoim rękom w przerwach między jednym zleceniem a drugim – jednak nie są one konieczne.

Ważnym elementem, o którym nie należy zapominać, jest materiał, z którego zrobiono fotel. Trzeba pamiętać, że będziemy z niego korzystać cały rok, dlatego warto wziąć pod uwagę i porę zimową, i letnią. Najgorszym tworzywem jest skóra, ponieważ przy wysokich temperaturach nasze ciało będzie się do niej przyklejać, a tym samym nagrzewać. Najlepszym rozwiązaniem będzie przewiewny, gładki materiał.

Fotel do pracy przy komputerze – podsumowanie

  • Pamiętaj o dobrej postawie swojego ciała – plecy wyprostowane, kolana zgięte w kącie prostym, stopy na podłodze.
  • Wybierz fotel, który posiada wygodne oparcie, zagłówek, kółka, regulowaną wysokość oraz podnóżek.
  • Zwróć uwagę, z jakiego materiału jest zrobiony.
  • Od czasu do czasu wstań od biurka i się poruszaj – przerwy w pracy są ważne.

Autor tekstu: Antonina Seroka

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *