Wskazówki i ciekawostki

Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV

Posiadasz dobre wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe, ale nie możesz znaleźć pracy? Problemem może być Twoje CV! Dowiedz się już teraz, jak napisać CV, które zachwyci pracodawcę!

Jak rozpocząć pisanie CV?

Rekruter spędza średnio 6 sekund na czytaniu CV! Oznacza to, że już na początku musisz przykuć jego uwagę. Zacznij od dobrego podsumowania zawodowego, czyli krótkiego opisu przedstawiającego Twoją osobę. Zawrzyj w nim informacje takie jak:

  • najważniejsze umiejętności;
  • dotychczasowe osiągnięcia;
  • ambicje i cele zawodowe,
  • powód, dla którego aplikujesz na dane stanowisko.

Twoje podsumowanie zawodowe powinno być zwięzłe. Dobrą praktyką jest nieprzekraczanie 50 słów. Upewnij się, że jest ono spójne z resztą Twojego CV oraz jest napisane przejrzystym językiem.

Nad opisem warto umieścić swoje zdjęcie, ale pamiętaj by było ono profesjonalne. Zdjęcie z sesji u fotografa zwróci na siebie pozytywną uwagę, ale selfie niskiej jakości – wprost przeciwnie! Obok zdjęcia lub pod nim zamieść swoje dane kontaktowe, takie jak numer telefonu i adres e-mail.

Jak opisać doświadczenie w CV?

Zacznij od nazwy firmy, stanowiska i czasu pracy. Przedstaw swoje obowiązki w sposób konkretny, ale szczegółowy. Skup się na tych, które były najważniejsze i krótko je opisz. Lepiej przedstawić mniej obowiązków, ale szczegółowo opisanych zamiast licznych, krótkich i niewiele mówiących haseł.

Przeczytaj także: Pisanie tekstów na podstawie wytycznych – jak to ugryźć?

Jeśli posiadasz konkretne dane liczbowe poświadczające o Twoich kompetencjach, zawrzyj o tym informację! Pochwal się zrealizowaniem celów sprzedażowych na poziomie 110% lub zwiększeniem ruchu w witrynie o 25%. Unikaj sformułowań typu „poprawienie sprzedaży” – jest to zapis mało konkretny, a przez to nieatrakcyjny.

Przedstaw kolejne miejsca pracy w sposób odwrotnie chronologiczny, czyli na samym szczycie umieść ostatnie stanowisko, a na samym dole opisz to najstarsze.

Jak opisać wykształcenie?

Na stanowiska medyczne lub prawnicze Twoje wykształcenie determinuje o sukcesie. Jednak dla wielu pracodawców ważniejsze jest Twoje doświadczenie niż tok edukacji. Wystarczy, że umieścisz informacje o:

  • latach nauki;
  • nazwie szkoły i kierunku;
  • uzyskanym tytule.

Wypisz poziomy edukacji zgodnie z zasadą odwrotnej chronologii. Jeśli masz za sobą dobrą szkołę średnią lub kierunkową, np. najlepsze liceum w Warszawie lub technikum fryzjerskie podczas aplikowania na stanowisko barbera, napisz o nich. W innym przypadku pomiń te informacje.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, ale możesz pochwalić się osiągnięciami z okresu nauki. Opisz je, a pracodawca doceni Twoją pasję oraz chęć do rozwoju!

Opis umiejętności i języków – jak pisać o dodatkowych kompetencjach?

Wymień znane Ci języki obce od punktów lub myślników, zaczynając od tego, który znasz najlepiej. Opisz je zwięźle w jeden z trzech sposobów:

  1. Poziom zaawansowania – np. B1 lub B2.
  2. Opisowo – przykładowo „Język angielski – poziom średniozaawansowany.”
  3. Graficznie – np. poprzez cztery wypełnione kółka na pięć możliwych. Jest to dobra metoda na oryginalne CV, ale przez niektórych może być postrzegana jako nieprofesjonalna.

Umiejętności również wypisuje się od punktów lub myślników. Skup się na tych, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy. Możesz je podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Przykładowo najpierw wymień znane Ci języki programowania, a potem umiejętność pracy w grupie.

Hobby – jak pisać o zainteresowaniach w CV?

Opis Twoich pasji może być najbardziej interesującym podpunktem dla wielu rekruterów! Dobrze opisane zainteresowania pokażą Cię od innej strony, a także mogą okazać się kluczowe w rozwoju zawodowym.

Co więcej, ciekawe hobby przykuwają uwagę. Jeśli więc pasjonujesz się danym tematem i masz o nim sporą wiedzę, koniecznie wspomnij o tym w CV!

Jak napisać CV – podsumowanie

Dobre CV to początek Twojej wymarzonej kariery. Musi zawierać podsumowanie zawodowe, dotychczasowe doświadczenie, zwięzły opis wykształcenia oraz umiejętności i języki. Warto w nim również zawrzeć informacje o hobby. Zastosuj powyższe porady by napisać zachwycające CV i zdobyć upragnione stanowisko!

Autor tekstu: Adrian Reszczyński

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *