Wskazówki i ciekawostki

Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć?

Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć

Niektóre zajęcia, do których zaliczamy m.in. profesję copywritera lub dziennikarza, wymagają od nas pisania dużych ilości tekstu. Nie da się ukryć, że napisanie dobrej, wartościowej treści pochłania sporo czasu. W zawodach tego typu bardzo pomocna okazuje się umiejętność pisania bezwzrokowego. Jak się jej nauczyć? Nie jest to wcale takie trudne.

Pisanie bezwzrokowe – spraw, by klawiatura nie istniała!

Jak możemy zdefiniować pojęcie pisania bezwzrokowego? Polega ono na tworzeniu tekstu bez konieczności patrzenia na klawiaturę. Dzięki temu możemy spowodować, że w pewnym sensie zapomnimy o niej. Całość naszej uwagi będzie bowiem zajmowało to, co dzieje się na ekranie.

Czy wyobrażasz sobie pisanie bez użycia komputera?

Zdawać by się mogło, że taka forma pisania pojawiła się dopiero wraz z powstaniem komputerów osobistych. To nieprawda. Była ona bardzo popularna jeszcze w erze maszyn do pisania. Już w pierwszej połowie XX wieku maszynistki, czyli kobiety trudniące się zawodowo pisaniem tekstów na maszynach, wykorzystywały z powodzeniem tę metodę. Maszyny do pisania, pomimo faktu, że nie były urządzeniami cyfrowymi, zasadą działania niezwykle przypominały dzisiejsze komputery.

Przeczytaj również: Optymalizacja poza treścią – poprawa pozycjonowania

Skrót klawiaturowy, który czasem ratuje życie

Stare klawiatury komputerowe różniły się nieco od dzisiejszych układem klawiszy. W dawnych pecetach funkcjonował układ QWERTZ, w którym litery „z” oraz „y” były zamienione miejscami. W Polsce został on już praktycznie wyparty przez format QWERTY, lecz niektóre kraje Europy nadal go stosują (np. Niemcy lub Czechy). Jeżeli uczymy się pisania bezwzrokowego i dotychczas używaliśmy klawiatury QWERTZ, możemy mieć pewne trudności z przestawieniem się na nowy system. Dlatego też skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT powoduje w niektórych maszynach zmianę rodzaju ułożenia liter. Wydawać się może, że znaki na klawiaturze ustawione są przypadkowo. Nic z tych rzeczy. Mają one bowiem na celu jak najłatwiejsze i jak najszybsze tworzenie wyrazów.

Pisanie bezwzrokowe – co będę z tego mieć?

Z całą pewnością warto uczyć się pisania bezwzrokowego. Może nam ono dostarczyć cały arsenał korzyści. Zaliczamy do nich:

  • szybkość – pisanie bez użycia wzroku znacznie przyspiesza tempo tworzenia samej treści, dzięki czemu możemy więcej miejsca poświęcić redakcji materiału;
  • bieżące śledzenie tekstu – dzięki temu, że nie patrzymy cały czas na klawiaturę, jesteśmy w stanie skupić się na wyświetlanej zawartości i wyłapać szybciej wszelkie literówki i błędy;
  • skupienie na tworzonej treści – nie szukamy już poszczególnych klawiszy, tylko całą uwagę przeznaczamy na tworzenie tekstu;
  • brak problemów z kręgosłupem – poszukując konkretnych znaków, zazwyczaj nieco się garbimy. Spoglądając wprost na ekran, przyjmujemy prawidłową postawę ciała;
  • zyskanie umiejętności uniwersalnej – pisanie bezwzrokowe jest przydatne w wielu zawodach, a także w życiu prywatnym. Co więcej, gdy raz się go nauczymy, zostanie ono z nami na całe życie.

Nauka pisania bezwzrokowego – nie martw się, Mozart też kiedyś pierwszy raz zasiadł przed klawiaturą

Sam proces nauki pisania bezwzrokowego może być dla nas z początku nieco trudny, ale praktyka czyni mistrza. Najszybciej nauczymy się tej techniki przez jak najczęstsze pisanie. Im więcej stukamy w klawisze, tym szybciej nasze palce „zapamiętają” ich ułożenie. W samym procesie nauki ważne jest też ustawienie palców. Kluczowe są tutaj znaki „f” oraz „j”. Wypustki, które są na nich umieszczone, pozwalają nam odpowiednio ułożyć dłonie. Pamiętajmy, aby w trakcie pisania używać wszystkich palców. W trakcie szlifowania tej umiejętności dużą pomocą mogą okazać się dla nas różne programy komputerowe zawierające cenne ćwiczenia i określające szybkość, z jaką piszemy.

Pisanie bezwzrokowe – słowem zakończenia

Sposób tworzenia tekstu bez patrzenia na klawiaturę nosi nazwę pisania bezwzrokowego. Zdolność ta jest szczególnie przydatna w zawodach, które opierają się na tworzeniu dużej ilości treści. Główną korzyścią, jaka płynie ze stosowania tej techniki, jest znaczne przyspieszenie zapisywania liter. Najlepszy sposób na zdobycie wspomnianej umiejętności to praktyka, czyli jak najczęstsze używanie edytora tekstu. Życzymy sukcesów w nauce!

Autor tekstu: Marcin Turski-Kępka

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *