W dobie home office, urządzenie stanowiska pracy to niebagatelna sprawa. Co prawda, wygodnie jest za pięć dziewiąta odpalić laptopa w piżamie i w półśnie zacząć realizować zadania, jednak czy jest to produktywne? I czy pod koniec dnia nie skutkuje niepożądanym bólem ciała?
Stanowisko pracy przy komputerze można urządzić wszędzie
Możesz sobie pomyśleć – jak mam urządzić stanowisko pracy przy komputerze, jeśli w domu za biurko służy mi kuchenny stół, na dodatek upaćkany owsianką z wczoraj? Cały wic polega na tym, że nawet jeśli nie dysponujesz przestrzenią biurową, wciąż masz możliwość ją zaaranżować.
Przeczytaj również: Slogan reklamowy – jak powinien powstawać
Nikt nie powiedział, że musisz pracować pomiędzy solniczką a pieprzniczką, patrząc na wypełnioną owocami paterę. Urządzenie stanowiska pracy może sprowadzić się do usunięcia z pola widzenia niepotrzebnych rzeczy i zgromadzenia tych, które są do pracy nieodzowne.
Co przyda się przy urządzaniu stanowiska pracy przy komputerze?
Z pewnością przybory do pisania, notatnik, materiały, z których korzystasz w pracy oraz szklanka z wodą, postawiona w bezpiecznej odległości. Ważne, abyś zorganizował sobie wygodne krzesło, takie które nie męczy pleców i sprawia, że przestajesz się garbić. Zrezygnuj z pracy z kanapy lub fotela i zapomnij o pisaniu na klawiaturze komputera w pozycji półleżącej.
Konsekwencje zdrowotne złego stanowiska pracy przy komputerze
Nie ma się co śmiać. Nieodpowiednie stanowisko pracy może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ankieta online (Ergotest.pl) z 2016 roku wykazała, że 31% osób codziennie odczuwa niedogodności związane z niewłaściwie zaprojektowanym stanowiskiem pracy przy komputerze.
Wśród nich wymienić można: bóle pleców (72%), bóle głowy (47%), bóle karku (51%) i napięcie w ramionach (37%)[1]. Do tego dochodzą problemy ze wzrokiem i szybka męczliwość, które obniżają Twoją efektywność. Dlatego zamiast inwestować w lekarzy, lepiej zainwestować w ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze.
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze
Jeśli dysponujesz biurem, które jedynie musisz wyposażyć, weź sobie do serca parę dobrych, sprawdzonych rad:
- Dostosuj wysokość krzesła i wysokość stołu. Klawiatura powinna znajdować się na wysokości łokci, a ramiona swobodnie opadać w dół. Najlepiej więc wyposaż stanowisko pracy przy komputerze o biurko i krzesło z regulacją wysokości.
- Regulacja krzesła powinna pozwalać na przyjęcie kąta w kolanach i kąta w biodrach – około 90°-110°. Oparcie fotela ma dotykać łopatek i przylegać do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeśli jesteś niską osobą, zaopatrz się dodatkowo w podnóżek.
- Ważne, aby ustawienie klawiatury ułatwiało oparcie nadgarstków na żelowych podkładkach, a przedramion na stole albo podłokietnikach.
- Ekran monitora powinien znajdować się na wprost Ciebie w odległości 1,5 przekątnej ekranu, a jego górna krawędź nieco poniżej poziomu oczu. Dzięki temu, zarówno Twoja szyja, jak i oczy nie będą się tak męczyć.
- Ważne, aby pomieszczenie biurowe posiadało dobre oświetlenie, a monitor ustawiony był tak, aby zniwelować efekt odbijania się światła naturalnego.
- Istotne jest zadbanie o swobodne dojście do stanowiska pracy, a także wystarczającą ilość przestrzeni na wygodne ustawienie nóg.
- Nie bez znaczenia pozostaje również feng shui – zaaranżuj stanowisko pracy przy komputerze tak, aby dobrze się przy nim czuć. Jeżeli dysponujesz dodatkowym miejscem, to postaw niedaleko kwiatka doniczkowego albo zdjęcie bliskiej osoby.
Estetyczne stanowisko pracy przy komputerze
Dbałość o praktyczny aspekt stanowiska pracy przy komputerze nie wyklucza się z uwzględnieniem jego estetycznego wymiaru. Jako że w ciągu dnia na pracę poświęcasz średnio siedem godzin, ważne abyś robił to z miejsca, które lubisz.
Obecnie jest wiele sklepów internetowych, które oferują dobre jakościowo produkty w przystępnych cenach. Jak zwykle, potrzeba dobrego researchu, aby znaleźć upragnione elementy wyposażenia.
Z pomocą, w postaci inspiracji, przychodzą artykuły blogowe i stare, dobre, papierowe czasopisma. Przeglądając je, poznasz samego siebie, swoje preferencje i wymagania. Szybko odnajdziesz kierunek, który będziesz mógł obrać podczas urządzania stanowiska pracy przy komputerze.
Urządzanie stanowiska pracy przy komputerze – wnioski
Przygotowując stanowisko pracy przy komputerze należy przede wszystkim zadbać o swój komfort i zdrowie. Niestety, nie warto iść po linii najmniejszego oporu. Niechlujne siedzenie na zbyt miękkiej kanapie i wykrzywianie szyi, szybko zbuntują ciało przeciwko Tobie. Z kolei odpowiednie zaaranżowanie miejsca pracy, pomoże Ci realizować powierzone obowiązki, w sposób bezpieczny i przyjemny. Jeśli zadbasz przy tym o porządek wokół siebie, usprawnisz swoją pracę oraz szybciej wywiążesz się z przypisanych zadań.
Autor tekstu: Karolina Habryło
[1] J. Kamińska, T. Tokarski, Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem? Tablet, laptop, stanowisko z jednym i wieloma monitorami, s. 2, dostęp: https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/83377/2-Z-25-Ergonomiczne-stanowisko-pracy-z-komputerem-J_Kaminska.pdf, 08.08.2022 r.